Zajęcia i zabawy prowadzone w Klubie

Dużo się bawimy i wiele się uczymy

ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE

Zajęcia dydaktyczne to zabawy kształcące. Mają na celu rozwijanie zdolności dzieci oraz kształtowanie i doskonalenie ich umiejętności. Opierają się na pracy w grupach. Maluchy uczą się nowych słów i doskonalą koordynację słuchowo-wzrokowo-ruchową. Wspólnie bawimy się w odkrywanie świata!

Z pomocą gier dydaktycznych, zabaw i opowiadań maluchy poznają kształty, kolory i wielkości, uczą się je rozpoznawać i nazywać. Poznają zjawiska występujące w przyrodzie uwzględniające pory roku, święta okolicznościowe, wzbogacają wiedzę o otaczającym je świecie. Uczą się porozumiewania z otoczeniem, kontaktów z rówieśnikami, nawiązywania relacji, funkcjonowania w grupie. Dzieci każdego dnia utrwalają dotychczasową wiedzę i zdobywają nową. Właściwie stymulowane rozwijają uzdolnienia i otwierają się na świat wartości.

Na naszych zajęciach stosowane są dwa rodzaje zabaw dydaktycznych: część zabaw inicjowana jest przez opiekuna, który stawia przed dziećmi zadania do wykonania i kontroluje ich przebieg oraz zabawy inicjowane przez dzieci, które same decydują o ich przebiegu i zakończeniu.

ZAJĘCIA RYTMICZNO-MUZYCZNE

Muzyka ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, stymuluje prawidłowy rozwój emocjonalny, pobudza dziecięcą wyobraźnię, wyostrza wrażliwość. Umiejętność zauważania i przeżywania muzyki należy kształtować w dzieciach bardzo wcześnie.

Na zajęciach z rytmiki rozwijamy muzykalność i wrażliwość muzyczną maluchów poprzez ich kontakt z różnymi gatunkami muzyki – od poważnej po współczesną – a także muzyki wydobywanej z przedmiotów codziennego użytku jak: kubeczki, sztućce, klocki, patyki. Dzieci uczą się nowych piosenek i wierszyków muzycznych przez co rozwijają słownictwo, a bawiąc się tańcem zapamiętują kolejność ruchów, uczą się koncentracji uwagi i kształcą koordynację ruchową.

Taneczne zabawy w grupie mają duży wpływ na opanowanie nieśmiałości u dziecka, kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole oraz integrowania się z rówieśnikami. Na naszych zajęciach nie brakuje śmiechu, radości, energii i zabawy.

ZAJĘCIA MANUALNO-KONSTRUKCYJNE

Maluchy od najmłodszych lat wprost uwielbiają zabawy klockami. W naszym Klubie klocków nie brakuje! I pomysłów na ciekawe zabawy również. Podczas zajęć dzieci poznają różne rodzaje klocków, budują z nich konstrukcje, które potem ochoczo burzą, nakładają kołka na piramidkę, dopasowują odpowiednie kształty do otworów, uczą się rozróżniania kształtów i kolorów.

Budujemy, nawlekamy, łączymy, układamy puzzle, wykorzystujemy szablony geometryczne. Celem zajęć jest kształtowanie w maluchach koncentracji, zręczności, sprawności palców i dłoni, koordynacji wzrokowo-ruchowej, samodzielności w działaniu. Dzieci uczą się, że dzięki cierpliwości i wytrwałości można wiele osiągnąć.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Na zajęciach z plastyki eksperymentujemy z różnorodnymi technikami: malujmy palcami, rysujemy świecą, węglem, pastelami, używamy gąbek, wałków i wielu innych przedmiotów. Dużo wyklejamy, stemplujemy, naklejamy, ścieramy i rozmazujemy. Tworzymy prace z kolorowego papieru, wstążek, włóczek i szmatek, bawimy się masą plastyczną. Podczas zajęć powstają indywidualnie oraz grupowe dzieła.

Naszym celem jest zainteresowanie dzieci sztuką plastyczną, rozwinięcie ich wyobraźni, wydobycie zdolności manualnych i wykształtowanie umiejętności wyrażania siebie, swoich myśli i emocji poprzez sztukę. Każde zajęcia plastyczne to kreatywna, radosna zabawa w feerii barw i kolorów.

ZAJĘCIA TEMATYCZNE

Są to zabawy na określony temat. Pomysły czerpie się z różnych sytuacji, zdarzeń, faktów z życia zauważonych przez dzieci i odtworzonych w formie zabawy, np. zabawa w kąciku kuchennym, zabawa w dom czy wyścigi samochodzików.

Są to zabawy naśladowcze, a dzieci mają niezwykły dar spostrzegania i odtwarzania. Pomysłem na zabawę nie raz nas zaskoczą.

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

Podobnie jak wielu specjalistów uważamy, że profilaktyczną opieką logopedyczną powinny być objęte już dzieci w wieku żłobkowym. To w tych latach maluchy podejmują pierwsze próby porozumiewania się z otoczeniem używając dźwięków i słów. Chcemy im w tym pomóc.

Specjalnie przygotowane ćwiczenia mają za zadanie usprawnić i stymulować rozwój mowy oraz pozostałych funkcji poznawczych: motoryki małej i dużej, percepcji słuchowej i wzrokowej, lateralizacji i artykulacji. Przygotowaliśmy cykl zajęć tak, by nie kojarzyły się dzieciom z mozolną pracą lecz były odkrywaniem prawidłowej wymowy poprzez wesołą zabawę.

NAUKA CZYTANIA GLOBALNEGO
(WG. G. DOMANA)

W naszym Klubie uczymy dzieci czytać od najmłodszych lat. Czy ma to sens? Owszem, ma. Dzięki metodzie G. Domana umiejętności czytania można nauczyć już w żłobku. W tej metodzie bowiem zasadą jest, że to słowa a nie litery są podstawowymi jednostkami języka, a małe dzieci mają zdolność zapamiętywania grafiki zapisanego obrazu.

W naszym Klubie, podczas zajęć ruchowych, plastycznych oraz pobudzających wyobraźnię maluchy nauczą się rozpoznawać wiele wyrazów. Czeka nas nie tylko nauka, ale też wiele radości i satysfakcji.

GIMNASTYKA

Prowadzimy codzienne zajęcia z gimnastyki ogólnorozwojowej. Dzieci uczą się szybkości, wytrzymałości i nastawienia na cel.

Organizujemy ciekawe zabawy z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych takich jak: tunel edukacyjny, piłki gimnastyczne, szarfy, chusty i wstążki, obręcze i hula-hop, woreczki z grochem i wiele innych. Rączki w dół, rączki w górę – przysiad, podskok, hop na pupę! Skłon i ukłon, fajna sprawa – dla maluchów cud zabawa!

NAUKA NAWYKÓW HIGIENICZNYCH,
PORZĄDKOWYCH I GRZECZNOŚCIOWYCH

Uczymy się grzecznych zachowań i zwrotów, kształtujemy nawyki higieniczne i porządkowe oraz uczymy się samodzielnego jedzenia. Maluchy poznają magiczne słowa: proszę, dziękuję i przepraszam. W pewnym momencie zauważają, że czekanie w kolejce aż tak się nie dłuży, dzielenie się zabawką może być przyjemne, a sprzątanie po zabawie – niezłą zabawą!

Dzieci kształtują nawyk mycia rąk przed i po posiłku oraz mycia ząbków, uczą się samodzielnego jedzenia i sprzątania talerzy ze stołu. Krok po kroku maluchy zdobywają umiejętność samodzielnego ubierania się i rozbierania, a także właściwego zachowania na spacerze, w sklepie czy na placu zabaw. Z czasem też odkryją, że pożegnanie z pieluszką nie jest aż tak dotkliwe.

BAJKOTERAPIA

Codziennie czytamy naszym dzieciom bajeczki, których treść jest dostosowana do możliwości i potrzeb maluchów w wieku żłobkowym. W czym tkwi czarodziejska moc bajek? Odpowiednio opowiedziane historie pomagają dzieciom zrozumieć siebie i otaczający je świat, uczą przestrzegania zasad, przyjmowania właściwych postaw oraz prawidłowego zachowania w wielu złożonych życiowych sytuacjach. Bajki pomagają też dzieciom radzić sobie w trudnych stanach emocjonalnych: odreagowaniu napięć, uczuciu lęku, osamotnienia, nudy czy apatii.

Dzięki bajkoterapii maluchy uwrażliwiają się na przeżycia estetyczne i rozwijają wyobraźnię. Podczas czytania bajek uważnie obserwujemy dzieci, każda bowiem reakcja dziecka, komentarz czy zadane pytanie może nam odsłonić jego nieuświadomiony problem i dać nam możliwość zareagowania i pomocy.

WIERSZYKI-MASAŻYKI RELAKSACYJNE

Masażyki to zabawy relaksacyjne oparte na dotyku. Mają pomóc dziecku odprężyć, się, wyciszyć i uspokoić. Na podstawie koncepcji prof. Magdy Bogdanowicz opracowaliśmy program naszych żłobkowych masażyków, dopasowanych do wieku dzieci.

Dzięki masażykom ilustrowanym krótkimi rymowankami i wyliczankami chcemy dać dzieciom nie tylko możliwość uspokojenia myśli i wycieszenia emocji, ale również budować więź z opiekunami oraz poczucie bezpieczeństwa i radości. Celem zabaw jest również kształtowanie u dziecka orientacji w przestrzeni, uczenie rozpoznawania części ciała, rozwijanie sprawności językowej.

LEŻAKOWANIE

Nie wszystkie dzieci lubią leżakowanie, ale maluchom taki odpoczynek jest bardzo potrzebny. Dzieci od wczesnych godzin porannych spędzają czas aktywnie, są podekscytowane i wciąż mają nowe zajęcia. Układ nerwowy małego dziecka nie jest jeszcze na tyle silny, aby malec przez cały dzień mógł biegać, skakać, ćwiczyć, uczyć się i uśmiechać bez chwili wytchnienia. Dlatego dla naszych podopiecznych przygotowaliśmy strefę wypoczynku, gdzie w ciszy i spokoju maluchy będą mogły pospać lub odpocząć na leżaczkach.

Naszą zasadą jest nie zmuszanie dzieci do spania. Niemniej wypoczynek i wyciszenie są niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju, dlatego maluchom, które nie chcą spać panie opiekunki czytają bajki relaksacyjne i bawią się z nimi w wierszyki-masażyki.

WYJŚCIA NA SPACERY/ PLAC ZABAW

Zabawy na świeżym powietrzu odbywają się w klubowym ogródku, odpowiednio zabezpieczonym i przygotowanym na potrzeby maluchów. Czasem wybieramy się też na spacery, by przyjrzeć się z bliska przyrodzie i poobserwować zmiany towarzyszące kolejnym porom roku.

ZAJĘCIA DODATKOWE

Od czasu do czasu organizujemy dla dzieci zajęcia dodatkowe:

  • wizyty teatrzyków dziecięcych
  • wizyty Świętego Mikołaja
  • zabawy Andrzejkowe, Walentynkowe, Halloween
  • bale przebierańców
  • urodzinki kolegów i koleżanek z grupy
  • spotkania z zaproszonymi gośćmi (animatorzy, tancerze, przedstawiciele różnych zawodów)

Z przyjemnością zorganizujemy też „wyjątkowe dni” na życzenie rodziców. Zapraszamy do wspólnego dzielenia się pomysłami!

Facebook User Timeline

Close
National CPR association